CL6
  Uživatel : nepřihlášený
 
CB klub Česká Lípa
ODKUD KAM Vzdálenost (km): Azimut:
číslo článku :
NĚCO ZDARMA
PRO TVOJE STRÁNKY

Do konce roku 2018 zbývá

Přihlášení na některé
akce klubu

Vítejte na archiv.cbdx.cz

Banka deníků
On-line přehled deníků

Poznačte si v kalendáři
Info o akcích můžete i sami vkládat

Pojedete na portejbl ?
Tak o tom dejte vědět !

Prodám - Koupím - Vyměním
Burza, sami si můžete vkládat inzeráty - ty jsou pak rozesílány emailem všem odběratelům

CB kluby, odkazy
Chybí zde Váš CB klub, expedice a pod ? Doplňte si ji ...

Začínáme na CB

Náš CB klub Česká Lípa

Klubové záležitosti
Činnost klubu
Expedice Borůvka
Download souborů
Plánujeme ...
Zúčastnili jsme se
Napsali nám
Diskusní fórum
Lokátorová mapa světa

Soutěž
LETNÍ POLNÍ DEN 2018

VÝSLEDKOVÁ LISTINA LPD 2018
Seznam závodníků & stav dodání deníků LPD 2018
Propozice soutěže LPD 2018
Historie LPD v datech
Články o soutěži LPD
Diskusní fórum věnované soutěži LPD
Program Deník LPD.EXE

Česká CB Liga 2018/2019

Tabulky pořadí 2018/2019
Tabulky pořadí 2017/2018
Tabulky pořadí 2016/2017
Tabulky pořadí 2015/2016
Tabulky pořadí 2014/2015
Tabulky pořadí 2013
Tabulky pořadí 2012
Tabulky pořadí 2011
Tabulky pořadí 2010
Tabulky pořadí 2009
Články - CB Liga
Propozice CB liga
DISKUSE - CB Liga
Historie CB ligy

Eter bez hranic

Přihláška EBH
Přehled přihlášených
Propozice - EBH
Články - Eter bez hranic

Expedice VIKING 2016

Expedice VIKING 2016
Přehled SMS zpráv

archiv :
Články expedice IBERIA 2014
Články expedice BALKÁN 2012

Programy ke stažení

Lokátorová mapa
Deník LPD.EXE
Deník pro LPD (WORD)

Přehledy

Seznam všech ČLÁNKŮ
Autoři článků
Seznam všech ANKET
Seznam všech DISKUSÍ
Ověř svoji volačku :
Ověř lokátor místa :
ověřte si doménu:
Předpověď počasí z
www.meteopress.cz
Hledej na Seznamu v našich stránkách :
 http://archiv.cbdx.cz  > Začínáme na CB  > 8 - Miniseriál k tématu - která stanička je nej....
   Verze pro TISK  /   Poslat upozornění na článek komu :     od koho :  

 

8 - Miniseriál k tématu - která stanička je nej...
29.11.2002 12:10:38  - Láďa Fórum - Začínáme na CB
V 8 dílu seriálu Začínáme na CB, si povíme něco o tom, proč někdy to máme na pásmu složité ve vztahu k rušení a to nejen vzájemnému...
                                                                                                                                                                                                 
Problematika vzájemného rušení provozu stanic v blízkém okolí může nám způsobit řadu obtíží. Tento druh rušení bývá obvykle umocněn mimo jiné i dobrými podmínkami šíření DXů.
Okamžité podmínky šíření zřejmě ovlivnit neumíme do takové míry, aby nebyly zdrojem rušení a to nejen vzájemného při silném místním provozu ale i na kopcích.
Když podmínky ovlivnit nemůžeme, tak jak si můžeme pomoci od rušení třeba jen částečně. V prvé řadě bude vhodné se zmínit o některých záležitostech majících významný vliv na konečný efekt rušení, které téměř znemožňuje provoz třeba i místní. Podívejme se na svá zařízení - jen teoreticky - platná GL nám v žádném případě nedovoluje provádět zásahy do schválených zařízení, určených pro provoz na CB pásmu!!!
Občas se někomu přihodí, že mu tzv. prolézají stanice ze sousedních kanálů a způsobují mu rušení... Kde hledat příčinu? ...no přeci u toho, kdo nám prolézá...zní obvyklá odpověď. Není to vždy tak jednoznačné a tento článek, podle mého názoru, by mohl tento nepříjemný problém určité části CB uživatelů poněkud přiblížit. Přál bych si, aby obsahem objasnil některé technické problémy používaných staniček, majících významný vliv na vzájemné rušení při silném provozu a to zvláště u stanic rozmístěných v malé vzdálenosti od sebe nebo na kopcích.
V první části si řekneme něco o významných vlastnostech vysílačů našich staniček a v druhé, něco o jejich přijímačích. Záměrně neuvádím žádné názvy ani výrobce staniček. Jde jen o teoretické připomínky platné pro obecné chápání problematiky.
Protože se jedná teorii, je niže uvedené obecně platné nejen pro CB zařízení. Při aplikaci některých poznatků pro CB zařízení je potřebné si uvědomit, že CB zařízení v širokém pohledu patří do kategorie spotřební elektroniky s přiměřenými vlastnostmi i cenou. Nelze proto od něj očekávat žádné špičkové elektrické vlastnosti srovnatelné s vlastnostmi zařízení určených pro práci na amatérských pásmech nebo profesionálních službách. Pochopitelně tomu odpovídající je i cena těchto zařízení.
Tak se koukneme napřed na vysílač naší staničky (čistě jen teoreticky!):
Fázový šum
Máme-li nevhodnou staničku, u které postranní šum oscilátoru je příliš velký, pak takto produkovaný šum je pochopitelně zesílen v koncovém vysílacím stupni naší staničky a vyzářen anténou. Většina moderních staniček produkuje bohužel, značný fázový šum a pokud takové zařízení vlastníme, nezbývá nám, než si vybrat nebo obstarat jinou staničku. V opačném případě znesnadníme provoz ostatním v širokém okolí.
Kvalita buzení koncového vf zesilovače:
Pro koncový stupeň staničky musíme mít patřičně kvalitní budící signál. Nejde jen o fázový šum, jak je uvedeno výše, jde zejména o úroveň modulačního napětí (knoflík Mic-Gain nebývá na čelním panelu některých staniček jen pro ozdobu), urovně buzení atd. Přebuzený koncový stupeň staničky nadělá ve svém okolí hodně nepřátel, zvláště pokud si originální mikrofon vyměníme za jiný, třeba s tzv. "echo efektem či kompresorem" a ovládacími elementy tzv. "vylepšíme modulaci".
Obvodové řešení koncového stupně naší staničky je dáno výrobcem.
Zde nejde o nic víc, než o vlastní linearitu koncového stupně. I super čistý budící signál, lze znehodnotit v nevhodně navrženém koncovém stupni. Každý koncový stupeň dovoluje, jen určitou maximální úroveň buzení, kterou když překročíme, nutíme zesilovací prvky (tranzistory) koncového zesilovače staničky pracovat v nelineární části svých charakteristik a to má samozřejmě velmi negativní dopad na kvalitu vysílaného signálu naší staničky. Naše odpovědnost je, abychom to nepřeháněli s úrovní buzení pod dojmem, že to dává o trochu více, než mají jiní, třeba tím, jak občas je možné na pásmu slýchávat, že tzv. "zvedneme napájecí napětí" staničky.
Nezřídka je možné pod různými "utajovanými" názvy slýchávat na pásmu něco o "kamínkách", "topeníčkách", "cihličkách" atp. S největší pravděpodobností se bude zřejmě jednat o situaci, kdy majitel staničky zapojí do vysílací cesty přídavný zesilovač VF výkonu - GL takové počínání důrazně zakazuje! Pokud tak někdo učiní, tak si může být jistý, že svůj signál sice zesílil, ale na druhé straně zesílil i vše negativní, co z jeho staničky běžně "leze", a při povolených 4 W není nijak závadné. Situace se takovým "vylepšením" velice výrazně zhorší!!! Musíme si uvědomit, že celá vysílací cesta naší staničky je konstruována výhradně pro povolený výkon max. 4 W a tomu odpovídají i parametry výstupního signálu.

No a jak to je s přijímačem v naší staničce:
Už jsme se dotkli fázového šumu u vysílače - značný postranní šum ve vysílací cestě je katastrofou přesahující danou okolní oblast. Ale stejný oscilátor (fázový závěs, kmitočtová ústředna) je problémem i v našem přijímači. V tomto bodě dochází při hodnocení k velkým omylům, značný postranní šum oscilátoru se mísí se silným signálem pronikajícím na vstupní konektor naší staničky - přijímače a výsledný produkt potom v propustném pásmu MF filtru interferuje s přijímaným signálem. Značný postranní šum místního oscilátoru snižuje dynamický rozsah přijímače. A možný závěr? Máš "nejlepší" staničku, ale ne pro práci v hustém místním provozu! S takovou staničkou je vhodné se věnovat provozu jen rekreačně. Není to vůbec nic neobvyklého, že při DX podmínkách ti nezbývá nic jiného, než obvykle se dělá - budeš jen nadávat.
Malý tzv. stopband
Vyzářený výkon blízké stanice, znamená také patřičné zvýšení napětí na vstupním konektoru přijímače. Pokud mám takovou stanici příliš blízko a používám zařízení s nedostatečným stopbandem, budu mít problémy. I když se odladím o nějaký kanál vedle, signál této stanice mi díky nedostatečnému stopbandu bude značně ovlivňovat mé možnosti poslouchat slabé signály vzdálenějších stanic, bude mi v lepším případě přivírat AVC a za chvíli toho budu mít plné "kecky". Jak z toho ven? Udělejme něco se svým přijímačem - to nám GL zakazuje a tak nezbývá, než staničku vyměnit za vhodnější, která je tzv. odolnější. Lze si opravdu vybrat staničku s dobrým přijímačem a řada výrobců je nabízí. Přijde nás to o nějaké ty penízky navíc, ale z toho budeme mít třeba později na pásmu i radost. Řada současných staniček je řešena jen s jedním směšováním a veškerou selektivitu řeší na jediném krystalovém filtru na relativně vysokém MF kmitočtu. I kdyby filtr byl absolutně dokonalý, nelze při této konstrukci uvažovat o kdo ví jakém stopbandu. Nevím jaká je situace v současné době, nedělal jsem žádná významnější měření CB staniček v posledních 8-mi létech, ale nejsem také žádný velký optimista - při pohledu do schémat i útrob některých "moderních" staniček, lze zjistit, že vzhledem k velmi jednoduché konstrukci - jednostranně plátovaná deska plošných spojů, minimum stínících přepážek či komůrek, pár IO) - to je pro dobrý přijímač staničky určené do těžkých podmínek hustého provozu možná i trochu málo.
Anténní předzesilovač, pokud je jím naše stanička vybavena nám může přinést i "zajímavé radovánky".
Na vstupním konektoru přijímače nám některá blízká stanice produkuje veliké napětí. Dobře, potom je potřeba zapomenout na anténní předzesilovač, používejme ho jen ve vyjímečných případech, když nám to podmínky a klid na pásmu dovolí. Pokud si nedáš říct, nenadávej na blízkou stanici v okolí, ale uvaž, co musí "chudák" směšovač v tvém přijímači zpracovávat. A ty si tu "sílu" klidně ještě o nějakých třeba 10-15 dB předzesilovačem zesílíš. No a co na to směšovač tvé staničky? Výsledek můžeš poznat v podobě mohutných intermodulačních produktů. Obvykle je při silném provozu značně rušivé pozadí (zvláště pokud jsou DX pdmínky dobré), že i sebelepší nízkošumový anténový předzesilovač ztrácí v podstatě na významu, až na něktré vyjímky. Že ty ho musíš mít? Protože používáš 40 metrů 5 let starý koax RG-213? Tak prodej předzesilovač a kup si pořádný nízkoútlumový koaxiální kabel. Vyřešíš třeba několik problémů najednou - vylepšíš si poslech slabých stanic, snížíš si rušení na vstupu přijímače a nakonec si zvedneš vyzářený výkon - díky menším ztrátám.
Malý dynamický rozsah přijímače:
Celkový dynamický rozsah přijímače naší staničky je základem našeho úspěchu při vlastním provozu. Nízký dynamický rozsah má za následek, že v silném provozu mnoha blízkých stanic jsme odsunuti jen do role nic neslyšících statistů. Můžeme být sebelepší operátoři, ale s nevhodným přijímačem - nelze na přeplněném pásmu uspět. Dynamika přijímaných signálů je obrovská, od signálů na úrovni šumu až po signály mnoho desítek dB nad S9. Dnes jsou pojmy jako IP, IMD a další, všeobecně známy - předpokládám. Je potřeba si uvědomit, že výstupní úroveň signálu vztažená ke vstupním svorkám přijímače roste do určité míry lineárně, kdežto složky třetího řádu s třetí mocninou amplitud vstupních signálů. Jinak řečeno, úroveň těchto složek roste velice výrazněji, než námi hledaný užitečný signál. Nejkritičtější místo je směšovač a jeho navázání na MF zesilovač. Pochopitelně nemůžeme zapomenout ani na linearitu a řešení VF zesilovače. Vzhledem k řadě nedostatečných parametrů moderních staniček je cesta k lepším vlastnostem přijímačů velice těžká. Problém to je v každém případě obrovský s nepříjemnými důsledky, pokud by někteří výrobci kladli důraz na vyšší odolnost, nízké fázové šumy, vynikající selektivitě - jednoduše postavili staničku vhodnou do silného provozu a zřejmě by tím bylo o několik potíží méně. Přání a reál v každém případě vypadá jinak - do bedničky obvyklých rozměrů "nacpat" co nejvíce součástek, využít vymožeností řídícího procesoru a přidat řadu "užitečných" funkcí pro zobrazení toho či onoho, no a hlavně, aby to umělo hodně zbytečných věcí. Cílová skupina? Ta nejširší - kup si staničku - jak je ti libo. Prostě za relativně málo peněz hodně muziky. Večer sedneš ke své "super" moderní staničce, uděláš pár spojení do sousední ulice a jdeš "mačkat důlek", jak říkává s oblibou kolega. Co tady se super odolností, postranním šumem a podobně - vysílá to?...No, vysílá! Umí toho hodně? No, umí! Tak máš tu nej... staničku!

Vše, co jsem napsal výše, je čistě jen problematika na úrovni teorie a netýká se jen průměrně vybavených staniček. A to tím více, čím horší přijímač v ní máme a čím blíže se nachází další stanice v ulici nebo na sousedním kopci. Uvážíme-li možný zisk antén, může být v takovém případě situace i podstatně horší, než bychom mohli z vyzářeného výkonu blízké stanice mylně předpokládat.

Reálným posouzením staniček, srovnáním, měřením, pokusy a případnou výměnou za lepší, lze se do určité míry vyhnout výše uvedeným problémům. Mohu říci, že občas se mi stane, že některé stanice "mi pijí na pásmu nejen krev", ale nějak se s tím musíme každý vyrovnat a je dobré vědět, co je možným důvodem třeba těch mých potíží...
Ano, na pásmu je mnoho rušení. Jednoduše řečeno, podmínky si nemohu přizpůsobit svým přáním... a tady se může prosadit jen dobrá stanička, která v tom "rušáku" dokázala vylovit i ten slaboučký signál z velké dálky a spojení dokončit... Vzít nějakou staničku, vyrazit na kopec a čekat, že něco udělám z velké dálky je asi málo.
Doufám, že jsem svým předlouhým článkem nikoho moc nepobouřil... K dané problematice jsem řekl obecně i ve zkratce vše, co o této problematice zatím ještě znám.

Na závěr mohu řící, že u prodejců je možné nakoupit i velice zdařilé staničky od různých výrobců, určené pro práci na CB pásmu s velmi dobrými vlastnostmi. Opačně to platí v určité míře taktéž - bohužel...

Je možno hlasovat !
6737 x shlédnut článek : http://archiv.cbdx.cz/clanek411-8-miniserial-k-tematu-ktera-stanicka-je-nej.htm
Vaše diskuse, připomínky, náměty, návrhy, myšlenky k článku - prostě cokoliv Vás napadne ...

Věc Datum a čas  Autor

 
1 2 3 4 5 Známka 1,2 známkovalo 8
                                                                                                                                                                 

RSS CB klub Česká Lípa - optimalizováno pro Internet Explorer 4.x , Netscape 4.7 a vyšší .
.