CL6
  Uživatel : nepřihlášený
 
CB klub Česká Lípa
ODKUD KAM Vzdálenost (km): Azimut:
číslo článku :
NĚCO ZDARMA
PRO TVOJE STRÁNKY

Do konce roku 2018 zbývá

Přihlášení na některé
akce klubu

Vítejte na archiv.cbdx.cz

Banka deníků
On-line přehled deníků

Poznačte si v kalendáři
Info o akcích můžete i sami vkládat

Pojedete na portejbl ?
Tak o tom dejte vědět !

Prodám - Koupím - Vyměním
Burza, sami si můžete vkládat inzeráty - ty jsou pak rozesílány emailem všem odběratelům

CB kluby, odkazy
Chybí zde Váš CB klub, expedice a pod ? Doplňte si ji ...

Začínáme na CB

Náš CB klub Česká Lípa

Klubové záležitosti
Činnost klubu
Expedice Borůvka
Download souborů
Plánujeme ...
Zúčastnili jsme se
Napsali nám
Diskusní fórum
Lokátorová mapa světa

Soutěž
LETNÍ POLNÍ DEN 2018

VÝSLEDKOVÁ LISTINA LPD 2018
Seznam závodníků & stav dodání deníků LPD 2018
Propozice soutěže LPD 2018
Historie LPD v datech
Články o soutěži LPD
Diskusní fórum věnované soutěži LPD
Program Deník LPD.EXE

Česká CB Liga 2018/2019

Tabulky pořadí 2018/2019
Tabulky pořadí 2017/2018
Tabulky pořadí 2016/2017
Tabulky pořadí 2015/2016
Tabulky pořadí 2014/2015
Tabulky pořadí 2013
Tabulky pořadí 2012
Tabulky pořadí 2011
Tabulky pořadí 2010
Tabulky pořadí 2009
Články - CB Liga
Propozice CB liga
DISKUSE - CB Liga
Historie CB ligy

Eter bez hranic

Přihláška EBH
Přehled přihlášených
Propozice - EBH
Články - Eter bez hranic

Expedice VIKING 2016

Expedice VIKING 2016
Přehled SMS zpráv

archiv :
Články expedice IBERIA 2014
Články expedice BALKÁN 2012

Programy ke stažení

Lokátorová mapa
Deník LPD.EXE
Deník pro LPD (WORD)

Přehledy

Seznam všech ČLÁNKŮ
Autoři článků
Seznam všech ANKET
Seznam všech DISKUSÍ
Ověř svoji volačku :
Ověř lokátor místa :
ověřte si doménu:
Předpověď počasí z
www.meteopress.cz
Hledej na Seznamu v našich stránkách :
 http://archiv.cbdx.cz  > Začínáme na CB  > 12 - Miniseriál k tématu - DSP filtr i pro CB staničky.
   Verze pro TISK  /   Poslat upozornění na článek komu :     od koho :  

 

12 - Miniseriál k tématu - DSP filtr i pro CB staničky
4.1.2003 02:40:19  - Láďa Fórum - Začínáme na CB
I bez zásahu do své staničky, lze poslouchat pomocí DSP filtru...
                                                                                                                                                                                                 
Nebudu tady zbytečně mnoho psát o DSP. Jsou tady uživatelé, kteří DSP znají, nebo už o něm slyšeli. Řada moderních TRX-ů pro HAM provoz je standartně vybavena DSP filtrem umožňující poslech i ve velmi složitých příjmových podmínkách. Konstrukčně je řešen na jiném základě a u drahých HAM zařízení je mu věnována veliká péče. Podrobně popisovat konstrukční řešení a funkci zde nebudu, zřejmě to je zbytečné.
Nejspíše bude případné zájemce z řad CB uživatelů zajímat, jak se k takovému zařízení dopracovat.
Jsou dvě cesty, zabudovat systém do staničky - to GL nedovoluje a je to velmi náročné.
Druhá cesta - podstatně schůdnější, využít vhodného SW a staničku propojit s PC a to výstup reproduktoru připojit na vstup zvukové karty PC.
Po instalaci a spuštění SW, který si můžete obstarat na odkazu na konci článku, lze poslouchat naladěný kanál. Při prvním spuštění, ponechejte nastavení v původní konfiguraci.

dspfil.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK
Tak tohle je možno vidět po úspěšné instalaci a spuštění na obrazovce vašeho PC. Zapněte si přídavné reproduktory svého PC a regulárorem hlasitosti na staničce si upravte výstupní úroveň signálu - pozor na přebuzení zvukové karty. Podobně upravte úroveň signálu na vašich reproduktorech. Zde je vhodné připomenout, že vaše reproduktory i zvuková karta by měla pracovat v zapnutém režimu "stereo" - tedy oba reproduktory oddělené - nezapímejte režim "mono" - budete ošizeni o některé funkce DSP!
V černé okně vidíte graficky znázorněný průběh nf signálu - dle nastavení přepínače FFT (pozice IN), tzn., že máte zobrazen signál přicházející na DSP filtr. Přepněte myší přepínač FFT do pozice OUT, teď budete vidět tzv. "ořezaný" signál podle zapnutých filtrů na levé straně panelu v předposlední sekci - 2.0K. V okně světlém vidíte průběh propustného pásma nf signálu (modrá křivka) - z jeho vitřní obálky budete posloucht signály. Platí obecně, že čím užší je obálka (užší filtr navolený), tím méně vedlejších signálů uslyšíte v reproduktoru. Na svislé ose je rastr útlumu, na vodorovné ose vidíme rastr propustné šířky - na obrázku je znázorněna šířka propustného pásma filtru 2.0kHz.
Pomocí tlačítka TH v levém horním rohu obrázu je možné vypnout DSP a poslech je stejný, jako když DSP nepoužíváme.
V okně označeném FFTFW si zvolíme šířku zobrazeného pásma v černém okně - tzv. rastr. Žluté nepřerušované čáry svislé, vyznačují rastr po 1kHz. Zde při nastavení šířky, lze pozorovat při vypnutém TH, jak to vypadá se signály okolo sledovaného kanálu. Jinak pokud budete v tomto režimu prolaďovat kmitočty (musíte mít staničku, která umí plynule ladit, případně ladící krok má jemný), můžete vysledovat signály a to jak žádané, tak i ty jiné.
Pro ty, kteří DSP a jeho funkci neznají, doporučuji si vyzkoušet rozdíly při zapnutí různých filtrů v uvedeném okénku. Pravděpodobně vás překvapí změna zabarvení signálu, který uslyšíte a k tomu se ještě změní výstupní úroveň signálu při poslechu. To není závada, ale zcela zdůvodnitelný jev. Upravte si výstupní signál regiulátory na vašem PC tak, aby vám poslech vyhovoval.
V horní části vidíte uprostřed rozbalovací okénko s označením Buff - tam si pro začátek nastavte hodnotu jen 512. Pokud nastavíte vyšší může se přihodit, že SW se vám tzv. zakousne - problém je v osazení vašeho PC "železem" a ne SW. Pokud se tak stane, musíte ve správci úloh program "násilím" ukončit a spustit jej znovu - vemte v úvahu, při jakém nastavení Bff se vám PC zakousl a nastavte příslušně nižší hodnotu.
V dolní části na levé straně jsou políčka s předvolbami. Políčka ve střední části označené LMSBP, LMSB2, LMSNS, LMSAN zapínají režim vyklíčování poruch - velmi působivá funkce. Podrobný popis všech funkcí asi do jednoho článku nenapišu a tak bude vhodnější, když formou příspěvků nebo samostatných článků ostatní uživatelé napíší své zkušenosti s provozováním tohoto velice užitečného pomocníka do tzv. "rušáků".
Já mám DSP ve svém přehledovém přijímači VR 5000 i v TRX zabudovaný, tam je DSP řešeno zcela na jiném konstrukčním řešením.
Vyzkoušel jsem si tento SW a porovnal s DSP ve svých zařízeních a mohu říci, že výsledky jsou s ohledem na dané řešení - velmi povzbudivé! Nelze tento SW plně srovnávat s řešením DSP v zařízeních určených pro HAM provoz - je s ohleden na použité řešení logické.

Při zapnutém SW DSP, jinak ztracené signály v šumu, lze bez větších problémů přečíst. Otázka je, za jak dlouho si zvyknete na nezvykle odlišné zabarvení výstupního signálu. Podmínkou k produktivní práci s tímto SW na pásmu je pochopitelně jeho vhodné nastavení, které si můžete uložit do předvoleb.
Je potřeba si uvědomit, že tam, kde signál není, nebo úroveň nežádoucích signálů výrazně přesahuje žádaný signál, tento SW vám z takto znehodnocených signálů nevyrobí RST 59!!! Nečekejte na první zapnutí, že uslyšíte "trávu růst", dobře se seznamte se všemi funkcemi SW a hlavně zkoušejte vše, co SW umožňuje.
Jen dorobná poznámka pro ty, kteří si tento SW oblíbí - lze jej používat i v přenosných počítačích, pokud mají zvukovou kartu a je u nich možnost připojení reproduktoru. Oceníte velice výhody tohoto SW zejména při práci z kopců a těžkých příjmových podmínkách.

Určitě jste si povšimli, že v horní části se nachází dvě tlačítka ozačené Vol+, Vol-. To nejsou ovladače hlasitosti ve známém funkčním významu. Jejich funkce je poněkud odlišná.
Lidské sluchové orgány mají poněkud sníženou schopnost rozlišovat a tzv. přečíst směs slabých signálů. K tomu aby se tato rozlišovací schopnost zvýraznila je potřeba zavést do lidského ucha ještě třetí informaci - prostorový vjem. V řešení SW DSP toto je díky použité "stereo" zvukové karty v PC vyřešeno tak, že "mono" signál je rozdělen do dvou nezávislých kanálů a mezi sebou jsou signály v L a P kanálu fázově posunuty o definovanou úroveň. Tím vzniká prostorový vjem v lidském uchu - v důsledcích je to třetí informace umožňující lépe rozlišit slabé signály. Při takovém zpracování signálu vzniká jistý druh zázněje vnímaný jako "hall efekt" - ten závisí od nastaveného posuvu mezi L a P kanálem.
Pomocí uvedených tlačítek si můžeme tzv. nastavit "sílu" signálu přicházejícího L nebo P ucha - reproduktoru. Pro důkladné využití tohoto velmi užitečného doplňku je nutnost používat k poslechu místo reproduktorů stereo sluchátek - pochopitelně když vaše zvuková karta v přenosném starším PC "neumí stereo", jste o tento efekt ošizeni. Tento efekt ocení zejména posluchači pracující na SSB, CW pásmech. Samozřejmě ti kteří poslouchají jen na FM, nepřijdou zkrátka - funguje to tam taky. Jinak při nastavení velkého fázového posuvu můžete signály poslouchat s tzv. "HALL" efektem - možná vás to i trochu překvapí - tak příčinou je právě tahle funkce.
Na závěr: SW je FREE
  zde si můžete stáhnout popisovaný SW DSPFIL ver.11E

Je možno hlasovat !
5682 x shlédnut článek : http://archiv.cbdx.cz/clanek436-12-miniserial-k-tematu-dsp-filtr-i-pro-cb-stanicky.htm
Vaše diskuse, připomínky, náměty, návrhy, myšlenky k článku - prostě cokoliv Vás napadne ...

Věc Datum a čas  Autor
 | 12 - Miniseriál k tématu - DSP filtr i pro CB staničky Láďa Forum MB 25.10.2006 22:32:48
 | DSP filtr i pro CB, bez zásahu do staničky Láďa Forum 5.1.2003 19:39:01
 | DSP filtr i pro CB, bez zásahu do staničky Láďa Forum 4.1.2003 17:23:49
 | DSP i pro CB, bez zásahu do staničky Líba Tábor 4.1.2003 08:56:51
 » Re:DSP i pro CB, bez zásahu do staničky Láďa Forum 4.1.2003 09:13:33
 »» Re:Re:DSP i pro CB, bez zásahu do staničky Tomas Pankrac 5.1.2003 13:38:57
 »»» Re:Re:Re:DSP i pro CB, bez zásahu do staničky Láďa Forum 5.1.2003 16:55:26
 »»»» Re:Re:Re:Re:DSP i pro CB, bez zásahu do staničky Tomas Pankrac 6.1.2003 09:21:10
 »»»»» Re:Re:Re:Re:Re:DSP i pro CB, bez zásahu do staničky Láďa Forum 7.1.2003 07:03:30
 »»»»»» Re:Re:Re:Re:Re:Re:DSP i pro CB, bez zásahu do staničky Tomas Pankrac 7.1.2003 17:00:23
 »»»»»»» Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:DSP i pro CB, bez zásahu do staničky Láďa Forum 7.1.2003 17:50:15
 »»»»»»»» Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:DSP i pro CB, bez zásahu do staničky Tomas Pankrac 8.1.2003 09:24:33
 | DSP i pro CB, bez zásahu do staničky Láďa Forum 4.1.2003 03:20:41

 
1 2 3 4 5 Známka 3,0 známkovalo 2
                                                                                                                                                                 

RSS CB klub Česká Lípa - optimalizováno pro Internet Explorer 4.x , Netscape 4.7 a vyšší .
.